//
czytasz właśnie...

Pod fasadą

Ziemie Nie Do Końca Odzyskane

  • Ś.P. Jonasz Kofta mawiał, że Ziemie Zachodnia są nie do końca odzyskane.

I słuszna jego racja! Państwo niemieckie nie tylko jest poważne, ale i ma siłę przekonywania np. polskich tzw. działaczy społecznych i samorządowców do pilnowania jego interesu. W Kostrzynie nad Odrą na ten przykład władza lokalna odremontowała niemiecki pomnik z 1923 r. ku czci żołnierzy niemieckich poległych w I Wojnie Światowej. W przededniu 75. rocznicy wybuchu drugiej światowej został on znowu uroczyści odsłonięty, ale ze zmienionym napisem informującym, że jest on pomnikiem ofiar pierwszej wojny światowej. Jednakże Polacy w Kostrzynie zadbali o to, aby jego niemieckość została wyraźnie podkreślona i w trakcie przecinania wstęgi grała orkiestra dęta „Weseli Prusacy” z pikielhaubami na głowach.

Z kolei w Mysłakowicach na Dolnym Śląsku na budynku szkoły podstawowej i gimnazjum państwowa flaga RFN jest w środku a nasza polska skromnie, druga co do ważności. Skądciś grupa trzymająca władzę w tym miasteczku wie kto jest prawdziwym suwerenem i bez żenady okazuje to publicznie, choć nikt ich do tego nie przymusza.

Na zdjęciu fasada Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Mysłakowicach, ul. Sułkowskiego 1 (zdjęcie zrobiono 06.09.2014 r.).

Discussion

No comments yet.

Post a Comment