//
czytasz właśnie...

Pod fasadą

Ukraina: komu służy rewolta i kto za tym stoi?

  • Prezydent Janukowycz została wybrany demokratycznie i legalnie sprawuje władzę. W każdym razie ani UE, ani USA do tej pory nie kwestionowały legalności jego władzy.

Zatem koktajle mołotowa i pałki w rękach protestujących na Majdanie mogą być interpretowane jako próba zamachu stanu.

Gdy krew zabitych wsiąknie w ziemię i rozwieje się dym palonych opon, to kogo Polska będzie miała przy wschodniej granicy? Czy będzie to kolejne nieprzyjazne nam państwo? Czy będzie to faszystowska (postbanderowska) „zachodnia Ukraina”?

Ukraincy próbują budować swoją przyszłość na drodze rewolty – ich sprawa. W XVII w. także walczyli i ostatecznie wylądowali jako poddani Rosji. Próbowali dyplomacji, choćby takiej jak słynny list kozaków do sułtana, prawdopodobnie z 1675 r., ale i na tej drodze nie zrealizowała się Samostijna Ukraina.

Sułtan Mehmed IV napisał: nakazuję wam, zaporoskim Kozakom, poddać się mi dobrowolnie bez żadnego oporu i nie kazać mi się więcej waszymi napaściami przejmować”.

Gdy udało się Kozakom uzgodnić treść odpowiedzi, to wysłali sułtanowi taki list:

„Ty, sułtanie, diable turecki, przeklętego diabła bracie i towarzyszu, samego Lucyfera sekretarzu. Jaki z ciebie do diabła rycerz, jeśli nie umiesz gołą dupą jeża zabić. Twoje wojsko zjada czarcie gówno. Nie będziesz ty, sukin ty synu, synów chrześcijańskiej ziemi pod sobą mieć, walczyć będziemy z tobą ziemią i wodą, kurwa twoja mać. Kucharzu ty babiloński, kołodzieju macedoński, piwowarze jerozolimski, garbarzu aleksandryjski, świński pastuchu Wielkiego i Małego Egiptu, świnio armeńska, podolski złodziejaszku, kołczanie tatarski, kacie kamieniecki i błaźnie dla wszystkiego co na ziemi i pod ziemią, szatańskiego węża potomku i chuju zagięty. Świński ty ryju, kobyli zadzie, psie rzeźnika, niechrzczony łbie, kurwa twoja mać.

O tak ci Kozacy zaporoscy odpowiadają, plugawcze. Nie będziesz ty nawet naszych świń wypasać. Teraz kończymy, daty nie znamy, bo kalendarza nie mamy, miesiąc na niebie, a rok w księgach zapisany, a dzień u nas taki jak i u was, za co możecie w dupę pocałować nas!”

Obraz Ilji Repina, Kozacy piszą list do sułtana

Discussion

No comments yet.

Post a Comment