//
czytasz właśnie...

Gorzów Wielkopolski

Sport w PRL

W gorzowskiej bibliotece odbył 19.04.2012 r. wykład Sebastiana Ligierskiego, z Biura Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie, pt. „Bezpieka a sport w PRL”. Organizatorem był powołany przez gorzowską delegaturę IPN, Klub Historyczny im. gen. S. Roweckiego „Grota” .
Wykładu wysłuchało około 50 osób. Duża w tym zasługa uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych, którymi opiekował się nauczyciel historii Andrzej Śliwiński.

Sukcesom sportowym w PRL nadawano tzw. moc urzędową co znaczy, że były wykorzystywane przez władze do celów politycznych. Tym niemniej nie prędko doczekamy się takich ekip, jak słynna drużyna siatkarzy Huberta Wagnera, czy choćby Orłów Górskiego. Niektóre osiągnięcia polskich sportowców były dla rządu bardzo kłopotliwe.
– Sukcesy naszych sportowców zazwyczaj były ogłaszane na pierwszych stronach gazet, choć nie wszystkie. Osiągnięciami, którymi się nie chwalono, to były wygrane nad reprezentacją związku radzieckiego. Te zwycięstwa zawsze były opisywane małym druczkiem na ostatnich stronach gazet – powiedział S. Ligierski.

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” powstał w Warszawie w początkach stycznia 2002 r., z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK), przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Głównym jego celem jest upowszechnianie wiedzy historycznej, opartej na wynikach najnowszych badań, obejmującej dzieje Polski i losy jej obywateli w okresie II wojny światowej, a także w okresie powojennego komunistycznego zniewolenia i oporu społecznego do 1989 r.

W maju br. kolejne spotkanie, w ramach cyklicznych wykładów. Jego tematem będzie osoba i twórczość Czesława Niemena.
Mateusz Kowalczyk

Discussion

No comments yet.

Post a Comment