//
czytasz właśnie...

Filmy video

Nie widać końca przekształcenia szpitala

  • Coś mnie podkusiło i namówiłem Stasia Biedę, abyśmy wzięli udział w debacie pod nazwą „Bitwa o nasze zdrowie”, którą zorganizował 13.06. Jacek Bachalski i jego Stowarzyszenie Tylko Gorzów.

Naiwnie spodziewałem się, że może tym razem nie będzie to nudne bicie piany i usłyszymy jakieś verba veritatis.  Jednak kolega Bieda miał rację – to była strata czasu. Bitwy żadnej nie było. Zaproszony przez organizatorów pięknoduch z Warszawy, dyrektor generalny Federacji Pacjentów Polskich bajdurzył coś o braku dialogu w służbie zdrowia, chwalił się, że jeździ do Brukseli (czytaj: jest patentowanym Europejczykiem) i wciskał kit, że obecny system jest efektem jakiejś umowy społecznej, no i jako taki musi trwać, choć należy go nieustannie reformować. Odniosłem wrażenia, że dyrektor generalny potraktował nas jak kmiotków z prowincji, których tylko taka figura jak on może objaśnić co i jak należy myśleć na zadany temat.

Z kolei prowadzący spotkanie pan Bachalski chciał koniecznie dyskutować o restrukturyzacji publicznych placówek służby zdrowia i podkreślał, że ich komercjalizacja spowoduje przynajmniej jedną dobrą rzecz: egzekwowalność odpowiedzialności prawnej ich zarządów. Nie da się ukryć, że występował on w podwójnej roli: ubiegającego się o przyszły wybór polityka (to oczywiście nic złego) i właściciela prywatnej przychodni lekarskiej w Gorzowie.

Wypowiadał się również marszałek Romuald Kreń. Oświadczył, że zarząd województwa przyjął sprawozdanie finansowe za 2012 r. naszego szpitala i od tej daty ma 12 miesięcy na przekształcenie go w spółkę z o.o. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że wierzyciele zamieniają dług niewymagalny na wymagalny, narasta windykacja komornicza i w rezultacie nie można sporządzić bilansu zamknięcia szpitala. A bez tego nie jest możliwe założenie spółki. Jednym słowem niezły cyrk i nie wiadomo jaki będzie koniec tej afery.

Do debaty wtrąciłem swoje trzy grosze, które poniżej.

 

[youtube]http://youtu.be/P-9bcsJNxTQ[/youtube]

Discussion

No comments yet.

Post a Comment