//
czytasz właśnie...

Mirosław Raiter

Mirosław Raiter: Krzyżyk dla Dudy

  • Niewątpliwie najlepszym kandydatem w wyborach prezydenckich Anno Domini 2015 był Grzegorz Braun. Braun zaprezentował się jako propaństwowiec, wolnorynkowiec, tradycjonalista i obrońca wiary katolickiej.

Jako jedyny nie bał się mówić o roszczeniach finansowych środowisk żydowskich wobec Polski. Jednoznacznie określił stan naszego państwa jako niemiecko-rosyjskie kondominium pod żydowskim nadzorem. Podczas każdego spotkania przypominał starą anglosaską zasadę, że państwa nie mają przyjaciół tylko swoje jasno zdefiniowane interesy.

Należy patrzeć na wyborczy pojedynek Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy, poprzez pryzmat narodowego i państwowego interesu. Wybór prezydenta nie jest tylko wyborem strażnika belwederskiego żyrandola. Wbrew często lansowanej tezie – o tylko reprezentacyjnej funkcji – prezydent dysponuje trzema silnymi atrybutami władzy. Najważniejszym jest zwierzchność nad siłami zbrojnymi, która wynika bezpośrednio z art. 134 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Ważnym jest również moc wetowania projektowanych ustaw i posiadanie inicjatywy ustawodawczej. Dotychczasowa kampania wyborcza jest typową kampanią wizerunkową. Nawet prezentowanie plującego jadem na Dudę obecnego prezydenta, jest kreowaniem silnego i agresywnego mężczyzny. Nie należy tym wizualnym i fonicznym makagigom dawać wiary Przed podjęciem decyzji komu dać swój głos, należy przeprowadzić krótki rachunek zysków i strat. Taki rachunek musi uwzględniać perspektywę jesiennych wyborów parlamentarnych.

Rozpatrzyć trzeba cztery możliwe rozstrzygnięcia wyborcze:

1. B. Komorowski zostaje prezydentem – na jesieni zwycięstwo PO, dla Polaków scenariusz najgorszy z możliwych; umocowanie demokratyczne przyspieszy erozję państwa; zwiększenie długu publicznego (w kwietniu Polska – z tytułu spłaty długu zagranicznego – zapłaciła 79,8 mln zł kapitału i 1mld 217,4 mln zł odsetek !); kolejny milion Polaków wyjedzie na emigrację; dalsze obniżanie potencjału militarnego (szykuje się olbrzymi przekręt przy zakupie francuskich śmigłowców EC725 Caracal, Brazylia za 50 szt. zapłaciła 8 mld zł, Polska za tą samą ilość ma zapłacić 13 mld zł); brak rozliczenia licznych afer rządu PO-PSL zwiększy zakres korupcji i pasożytowania na majątku państwowym; prezydentura Komorowskiego udowodniła, że jest On częścią i gwarantem obecnego systemu.

2. B. Komorowski zostaje prezydentem – na jesieni zwycięstwo i rządy PiS, nie ma szans na radykalną zmianę ustrojową; jest pewne, że próby naprawy państwa i rozliczenie osób winnych wielu afer, spotka się z silną reakcją Komorowskiego, który będzie mógł wetować każdą ustawę zagrażającą obecnym właścicielom Polski.

3. A. Duda zostaje prezydentem – na jesieni zwycięstwo PO, w takim przypadku nowy prezydent może konstruktywnie hamować wszelkie dalsze zapędy degenerujące państwo, może wetować ustawę budżetową, nie dopuszczając do dalszego zadłużania; jako zwierzchnik sił zbrojnych, może wystąpić z inicjatywą ustawodawczą zwiększającą potencjał militarny; jest niemal pewnym, że będzie próbował zablokować kontrakt na śmigłowce; PiS już teraz złożyło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przy trwającym wciąż przetargu.

4. A. Duda zostaje prezydentem – na jesieni zwycięstwo PiS i rządy w koalicji z ruchem P. Kukiza lub innymi ugrupowaniami antysystemowymi. Takie rozstrzygnięcie umożliwiłoby zmiany systemowe i drastyczne ograniczenie patologii drążących państwo; trudno sobie wyobrazić A. Dudę, który wetowałby ustawy naprawiające państwo.

Ta krótka analiza pokazuje, że kolejna kadencja B. Komorowskiego to dalsze umocnienie systemu klientelistyczno-korupcyjnego. Tylko wybór A. Dudy daje pewną nadzieję na zmiany. Trzeba postawić na karcie wyborczej krzyżyk w kratce przy nazwisku A. Dudy, nie dlatego, że to jest mniejsze zło, ale dlatego, że taki jest interes Polski i polaków.

Mirosław Raiter

Discussion

2 komentarze to “Mirosław Raiter: Krzyżyk dla Dudy”

  1. Przecież opcja 4. jest tak samo zła jak opcja 1. Weźmy pod uwagę to, że PIS i PO to jest jeden pies w innym wydaniu. Opcja 4.doprowadza tylko do koryta tych „antysystemowców”. Panie Raiter zamiast myśleć nad takim scenariuszami to proszę pomyśleć nad połączeniem się z resztą antysystemowców i tak walczyć z systemem, a nie poprzesz popieranie mniejszego (wg. mnie wcale nie mniejszego) zła.

    Posted by Zonc | 20 maja 2015, 11:47

Post a Comment