//
czytasz właśnie...

Gorzów Wielkopolski

Landsberg czy Gorzów Über Alles

  • Oświadczenie kandydata na prezydenta Gorzowa Wlkp. Rafała Zapadki i kandydatów Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke na radnych Gorzowa

W środku trwającej kampanii wyborczej jedno z ugrupowań ubiegające się o urząd prezydenta Gorzowa i miejsca w radzie miasta postanowiło przypomnieć mieszkańcom, że żyją w niemieckim mieście. Ludzie dla Miasta – bo o nich mowa – są pewni, że ich wystawa (której tytuł więcej mówi niż wyjaśnia) pt. Miasteczko Landsberg – Reaktywacja „poinspiruje nas i nacieszy oczy”. Uważamy, że włączenie do wyborów samorządowych reaktywacji „Miasteczka Landsberg” jest co najmniej niestosowne.

Gorzowianie są ciężko doświadczoną polską społecznością, która została zmuszona do porzucenia gniazd na Wschodnich Kresach, a przez ostatnie 25 lat musiała pogodzić się z upadkiem Gorzowa, jako znaczącego ośrodka przemysłowego. Mieszkańcy naszego miasta, nawet jeśli nie orientują się zbyt dobrze w niuansach stosunków między państwem niemieckim a polskim, to jednak dobrze wiedzą, że mieszkają na ziemi i w domach do których roszczenia mogą zgłosić spadkobiercy niemieckich właścicieli. Były już przypadki złożenia pozwów w polskim sądzie i wygrania przez nich procesów.

Niestety status prawny Ziem Odzyskanych nie jest uregulowany, bo na konferencji poczdamskiej w 1945 r. ustalono, że jego definitywne uregulowanie nastąpi w traktacie pokojowym zawartym pomiędzy Polską a Niemcami. Traktat taki zawarty do dzisiaj nie został.

Nie rozumiemy, kogo nasi konkurenci chcą zainspirować swoją wystawą i czyje oczy ma ona nacieszyć? Dziwimy się, że Ludzie dla Miasta i kandydat na prezydenta Jacek Wójcicki nie mają własnych marzeń o polskim Gorzowie, a ich wizje odnoszące się do naszego miasta budują na bazie „Miasteczka Landsberg”.

Zorganizowanie takiej wystawy przez organizację działającą politycznie (i to w kampanii wyborczej) ma zupełnie inny wymiar, niż gdyby zrobili to hobbyści starych pocztówek czy miłośnicy secesyjnych kamienic.

Podkreślamy, że Nową Prawicę inspiruje do pracy na rzecz Gorzowa polska racja stanu oraz autentyczne oczekiwania i potrzeby mieszkańców.

Zapraszamy do Nowego polskiego Gorzowa!

Discussion

One Response to “Landsberg czy Gorzów Über Alles”

  1. Panie Rafale
    Życzę wyborczego sukcesu.
    Mojego ukochanego Sulechowa również nie dam przerobić na miasteczko Züllichau. Czyż nie warto w tych czasach przypomnieć wezwania Dmowskiego: „Jestem Polakiem, więc mam polskie obowiązki”? Pewnie warto. Pozdrawiam

    Posted by Przemysław Mikołajczyk | 2 listopada 2014, 14:41

Post a Comment