//
czytasz właśnie...

Gorzów Wielkopolski

Kto chce zlikwidować Województwo Lubuskie?

Pan Marek Pogorzelec umieścił w sieci (http://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_likwidacji_wojewodztwa_lubuskiego)

petycję w sprawie likwidacji Województwa Lubuskiego. Poniżej jej treść.

 1. Województwo lubuskie nie spełnia swoich samorządowych funkcji. Jest zarządzane przez dwa słabe ośrodki administracyjne, między którymi dochodzi regularnie do konfliktów powodujących poważny uszczerbek w majestacie Rzeczpospolitej Polskiej.
 2. Konflikty te i niezdrowa rywalizacja przekłada się na życie codzienne mieszkańców. Najbardziej jaskrawym przykładem jest pozbawienie Gorzowa szpitala publicznego. W bilansie otwarcia województwa lubuskiego jeden z 3 istniejących w Gorzowie szpitali zajmował 64 miejsce wśród najlepszych szpitali w Polsce, szpitala w Zielonej Górze nie było w setce. Dziś szpital wojewódzki w Gorzowie ma blisko 300 mln długu, a szpital wojewódzki w Zielonej Górze lądowisko na dachu. Oczywiście właściciel i nadzorca jest ten sam – Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze. Sądząc po efektach nadzoru można mieć wrażenie, że doszło do sabotażu, którego ofiarami jest 380 tys. mieszkańców Regionu Gorzowskiego. Nie tylko mieszkańcy tego regionu czują się nierówno traktowani przez organy samorządu wojewódzkiego. Historyczne zaszłości nie zostały zasypane, a wręcz pogłębiają się.
 3. Prawa obywatelskie gwarantowane Konstytucją takie jak: równość (art. 32 paragraf 1 Konstytucji), brak dyskryminacji (art. 32 paragraf 2 Konstytucji) i ochrona zdrowia (art. 68 Konstytucji) nie są w naszym odczuciu respektowane w Lubuskim.
 4. Województwo lubuskie jest jednym z najsłabszych ekonomicznie i demograficznie województw w kraju. Istnienie dużej liczby słabych województw jest nieefektywne z punktu widzenia ekonomicznego i zarządzania.
 5. Województwo lubuskie jest tworem niespójnym, w którym część regionu ciąży do Wielkopolski a część do Dolnego Śląska. Z Ziemią Lubuska identyfikuje się mniejszość. Nie wytworzyła się tu autentyczna więź regionalna, łatwiej tu znaleźć wzajemną nieufność lub wręcz wrogość zarówno wśród polityków jak i prostych ludzi.
 6. Województwo lubuskie jest nieefektywnie zarządzane. Na jego terenie znajduje sie najbardziej zadłużony w Polsce szpital i port lotniczy, z którego korzystają głównie urzędnicy, za których przeloty płaci Urząd MarszałkowskiUrzędowi temu brak jednak środków do wsparcia szpitali ratujących życie mieszkańców tego województwa.
 7. Choć województwo znajduje się na terenie silnie niegdyś nasyconym połączeniami kolejowymi, z których korzystało bardzo wielu mieszkańców, to zaniechania władz wojewódzkich doprowadziły, do takiej dekapitalizacji infrastruktury, że mieszkańcy zmuszeni są korzystać z samochodów. Przy tym samorząd beztrosko trwoni publiczne pieniądze na port lotniczy, który w oczach niezależnych audytorów nie ma szans na samodzielny rozwój.

Discussion

2 komentarze to “Kto chce zlikwidować Województwo Lubuskie?”

 1. Dodam jeszcze, że historyczna Ziemia Lubuska stanowi tylko niewielki fragment tego województwa, duża część Ziemi Lubuskiej (niem. Lebus) leży wciąż na terenie Niemiec.

  Obszary na północ od Warty stanowią część Pomorza, która później została przyłączona do Nowej Marchii, stąd przymiotnik „Wielkopolski” w nazwie Gorzowa jest absolutnie błędny. To miasto po polsku powinno zwać się „Łączbark” (niem. Landsberg), ewentualnie „Gorzów”, „Gorzów Pomorski” bądź „Gorzów Nowomarchijski”.

  Obszary na południe od Odry to część historycznych Łużyc jak np. Żary, bądź Dolnego Śląska jak np. Zielona Góra czy Nowa Sól. Z kolei wschodnia część tego województwa to historyczna Wielkopolska jak np. Międzyrzecz.

  Podsumowując to województwo należy podzielić pomiędzy trzy województwa – obszary na północ od Warty przyłączyć do woj. zachodniopomorskiego. Obszary pomiędzy Wartą a Odrą włączyć do woj. wielkopolskiego, a obszary na południe od Odry przyłączyć do woj. dolnośląskiego.

  Posted by Dariusz Czapiewski | 15 maja 2013, 15:29
 2. Ostro.zielona góra jak najbardziej w nagrodę do Dolnośląskiego.Tam im pokaże Wrocław gdzie ich miejsce.Jeśli chodzi o Gorzów to ten wrzód „wielkopolski” mam nadzieje że teraz zniknie.Jak nie to faktycznie „PLAN B” czyli likwidacja Lubuskiego.Kiedy delegatura ABW będzie jak miała być w Gorzowie.zielona góra zadużo sobie zawsze pozwalała,ale to też wina gorzowskich polityków,że nie potrafią,a może nie chcą postawić się zielonej g..

  Posted by Roman Dickens | 13 sierpnia 2015, 12:45

Post a Comment