//
czytasz właśnie...

Gorzów Wielkopolski

Działacze gromią prezydenta Jędrzejczaka

  • Nie tylko „są ciężkie czasy dla oszwiate”, ale i dla działaczy, którym coraz trudniej wyżyć z upowszechniania kultury. Jak wiadomo warunkiem koniecznym niesienia kaganków oraz upowszechniania wśród ciemnego ludu wartości kulturalnych jest uprzednie umoszczenie się na jakimś wesołym etacie.  Bez tego absolutnie nie jest możliwa żadna twórczość ani rozwój. Gdy więc pojawi się vacat dyrektorski w tzw. instytucji kultury, to wśród działaczów wielkie poruszenie. Zewsząd się zlatują w nadziei na szczęśliwe rozwiązanie swoich problemów socjalnych.

Taką okazją jest wakująca posada dyrektora Filharmonii Gorzowskiej – ok. 9 tysięcy na rękę. Trwa właśnie konkurs na to stanowisko, a jak wiadomo konkursy, podobnie zresztą jak przetargi, nie są w Polsce ustawiane, więc oczywiście wygra najlepszy kandydat … w tym przypadku najlepszy dla prezydenta Gorzowa. Skoro to jest dla wszystkich jasne, to zagadkowy musi wydawać się powód dla którego zawiązało się w Gorzowie Obywatelskie Forum Filharmonicum, które zorganizowało sympozjum na temat powstania i przyszłości filharmonii. Przyszło na nie ponad 20 obywateli, w tym prelegenci. Poza nimi nikogo to nie obeszło. Nie przyszedł zaproszony prezydent Jędrzejczak, lecz wysłał swoją urzędniczkę, której nakazał zakomunikować zebranym ambicjonerom, że nie weźmie udziału w imprezie, gdyż bierze w niej udział osoba, która startuje w konkursie na dyrektora. Dodatkowo jest ona związana służbowo z dyrektorem Simfonia Baltica w Słupsku Bohdanem Jarmołowiczem, który w tym sympozjum wziął udział jako specjalista. Urzędniczka nazwała całą tę sytuację skandalem i sobie poszła.

Szczerze mówiąc nie bardzo wiadomo o co detalicznie Jędrzejczakowi chodziło i kto mu nadepnął na odcisk. Jedno jest pewne, że osoba związana z Jarmołowiczem ma marne szanse zasiąść na stołku dyrektora filharmonii. Mniejsza o to. Ciekawsza jest reakcja rzeczniczki tego forum Hanny Kaup, która zrugała w internecie Jędrzejczaka i rzuciła hasło Prezydent może odejść!”. Nie wydaje mi się, aby ludzie z tego środowiska postulowali odejście Jędrzejczaka po ujawnieniu afery budowlanej. Nie zgłaszali też zastrzeżeń, że buduje on pomniki swojej władzy, zadłużając miasto na kwotę 210 mln zł, czyli na tyle ile pochłonęła budowa Słowianki i CEA. Dziś, kiedy jest wielce prawdopodobne, że prezydenta wymiecie z urzędu prawomocny wyrok, nabrali animuszu i otwarcie upubliczniają swoją do niego odrazę. Odważyli się zamanifestować, że już nie muszą mu jeść z ręki?

Prezydent Gorzowa wymienił w ciągu dwóch lat 3 dyrektorów filharmonii i położył swoją ciężką łapę na kierownictwach MCK i Klubu „Pod Filarami”. Kierownika jazz klubu nie zmienił, ale wymierzył mu bolesnego kopniaka za to, że zorganizował on front sprzeciwu wobec koncepcji wcielenia klubu do filharmonii. Kopniaka tego wyraził taką oto opinią:  Chcemy wiedzieć ile płaci bar, jakie rachunki są wystawiane, jak są opodatkowane za wynajem sali, jak wygląda rozliczenie z fiskusem, jak wygląda opodatkowanie imprez organizowanych pod szyldem Filarów za nasze pieniądze. Do tego jesteśmy powołani, a Boguś [Dziekański – kierownik Klubu „Pod Filarami”] chciałby tego uniknąć.” Po takich słowach pryncypała każdemu podwładnemu powinien ze strachu spłynąć pot po plecach.

Nie można odmówić prezydentowi trzeźwej oceny funkcjonowanie działaczy kultury w naszym mieście kiedy mówi: „Najlepiej wziąć z budżetu miasta kilkaset tysięcy dotacji, zapłacić sobie przyzwoitą pensję, wychodzić na scenę i opowiadać, jaki to sukces odniosłem. Najlepiej pójść do prezydenta, z którym się jest na ty, który kocha muzykę, kocha Jazz Club i powiedzieć: daj no 30 tysięcy, bo jest taki czy inny artysta, a potem wyjść na scenę i ludzie w zachwycie otwierają usta, ale ten Dziekański to jest jednak gość”. Nie tylko za zlekceważenie sympozjum, ale i za tę niedyskrecję „miłośnicy kultury” gromko dziś krzyczą Prezydent zrobił swoje, prezydent może odejść”. Nikt przecież nie lubi jak mu się ściąga gacie i zmusza do pokazania słabizny.

Discussion

No comments yet.

Post a Comment