//
czytasz właśnie...

Gorzów Wielkopolski

Andrzej Wayda: Niedaleko od Gorzowa

Tam szczerze kochają Polskę!

  • W okresie powszechnej wrogości antypolskich mediów do Polski i Polaków, w Pniewach uczy się patriotyzmu i miłości do Polski.

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach od lat pielęgnuje pamięć o powstańcach i pięknej karcie historii – zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 r. Dyrekcja i nauczyciele tej szkoły z ogromną pasją, radością i dumą opowiadają o Powstaniu i powstańcach. Wraz u uczniami dbają o groby powstańców na pobliskim cmentarzu. Jest tam zbiorowa mogiła poległych w walkach powstańczych, ale jest również ponad dwieście grobów powstańców, którzy zmarli już w sędziwym wieku, w otoczeniu dzieci i wnuków, wiele lat po powstaniu, w wolnej Polsce. 

Z opowieści rodzinnych wiadomo, że w Powstaniu Wielkopolskim powszechnie brali udział młodzi ludzie, z bardzo wielu rodzin tego niewielkiego miasteczka, ich dziadowie z kolei przedzierali się 1863 r. przez dwie granice z własnym umundurowaniem i bronią, by brać udział w Powstaniu Styczniowym, a ich pradziadowie oczywiście wspomagali Powstanie  Listopadowe w 1831 r. Tradycje patriotyczne i powstańcze kultywowane są w dziesiątkach tysięcy domów w Wielkopolsce.  

Za wszelką cenę w 1919 roku Pniewy chciał odbić, z rąk Polaków, marszałek Paul von Hindenburg, bowiem Pniewy były ukochanym miejscem dzieciństwa marszałka. Na szczęście powstanie wygrali Polacy. W 1920 r  wielu byłych Powstańców Wielkopolskich brało udział w wojnie przeciwko bolszewikom. 
Te piękne karty historii pielęgnują nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach. W 2008 r. w 90. rocznicę Powstania Wielkopolskiego, zespół autorski z udziałem pedagogów tej szkoły i wydał ciekawą publikację książkową krzewiącą tradycje powstańcze „Być i pamiętać…”. Już teraz trwają przygotowania  do kolejnej uroczystości, obchodów  95. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w styczniu 2014 roku. 

Z pewnością wśród młodych uczniów tej szkoły dorastają przyszli powstańcy, dzięki którym Polska odzyska suwerenność i dzięki nim nie uda się realizowany od lat plan wynarodowienia i wyludnienia Polski.

Andrzej Wayda

Discussion

No comments yet.

Post a Comment