//
czytasz właśnie...

Gorzów Wielkopolski

Andrzej Wayda: Byliśmy największą potęgą w Europie

  • Przez pięćset lat Polska była największą potęgą w Europie

Dzisiaj mija 604 rocznica zwycięstwa nad bardzo złym pierwowzorem Unii Europejskiej.
Raczej trudno było spotkać dzisiaj w środkach przekazu wspomnienia o najwspanialszej karcie naszej historii.
15 lipca 1410 miała miejsce jedna z największych bitew w historii średniowiecznej Europy (pod względem liczby uczestników). Z jednej strony Zakon krzyżacki wraz z rycerzami- gośćmi zakonu z całej Europy, z drugiej strony Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie z posiłkami z Mołdawii, Tatarzy, Czesi i Rusini.
Na Litwie, obecnie całą chwałę zwycięstwa przypisują sobie Litwini, natomiast w Białorusi głośno, że to był sukces Białorusinów. Już teraz nie pamięta się dlaczego ta bitwa, pod dowództwem króla Polski Władysława II Jagiełły przeciw Krzyżakom , miała miejsce. Jakie losy spotkałyby Polskę, gdyby wygrali Krzyżacy? Czy ze względu na podobieństwo udziału stron, wobec nacisku państw Europy (Niemiec, Francji, Brukseli …) na Polskę żeby  przyjąć wspólną walutę i wyrazić zgodę na inne bezeceństwa, wspominanie o bitwie pod Grunwaldem jest nietaktem? Czyżby była już pora wycofać z lektur Sienkiewicza?
Można fałszować współczesną historię, ale Polska przez przeszło 5 wieków była największą potęgą w Europie- to tym bardziej godzi się przemilczać wielkie karty historii Polski. A może przesadzam, po co Polakom historia Polski? Przecież już na szczeblu ministerstw mówi się o wspólnym podręczniku historii zaproponowanym przez Niemców. Ponownie PO  roześle się sms-y „Polakiem być to obciach i wiocha” . Europejczyk to brzmi dumnie!
Idziemy po was europejsy!

Andrzej Wayda

obraz http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Grunwaldem_%28obraz_Jana_Matejki%29

Discussion

No comments yet.

Post a Comment